More election results from Friday

Here are the last remaining election results from the North-East local elections:

Here are the last remaining election results from the North-East local elections:

SOUTH TYNESIDE COUNCIL

BEACON AND BENTS

Lynne Barber (Green)126

James Hills (BNP)358

Ahmed Khan (Ind)872

Audrey McMillan (Lab)905

Henry Pearce (UK Ind)130

Gordon Robert (Ind)121

Edward Russelll (Con)174

Majority: 33

Result: Lab hold

BIDDICK AND ALL SAINTS

Steve Pattison (Ind)719

Tom Pigott (Lab)844

David Richardson (BNP)147

Christopher Taylor (Con)96

Bill Troupe (Lib Dem)308

Majority: 125

Result: Lab gain

CLEADON PARK

George Elsom (Ind)1094

Anne Walsh (Lab)618

Timothy Forsyth (Con)198

Majority: 476

Result: Ind hold

HARTON

Rob Dix (Lab)1303

Gordon Finch (South Tyneside Prog)1074

Brian Paget (Green)211

Bill Shield (Con)267

Majority: 229

Result: Lab gain

HORSLEY HILL

Louise Clements (Lib Dem)187

Leslie Lovelock (BNP)370

Iain Malcolm (Lab)1358

Mervyn Owen (Ind)636

Patricia Pigott (Con)394

Rachael Taylor (Green)93

Majority: 722

Result: Lab hold

SIMONSIDE AND REKENDYKE

Nader Afshari-Nader (Lib Dem)231

Michael Clare (Lab)1171

Gary Davison (South Tyneside Prog)427

Barbara Surtees (Con)235

Majority: 744

Result: Lab hold

WEST PARK

Marilyn Huartt (Con)211

Doreen Purvis (Lab)618

Marjorie Robinson (South Tyneside Prog)892

Carole Troupe (Lib Dem)270

Majority: 274

Result: Prog hold

WESTOE

Jane Branley (Ind)2065

Anthony Dailly (Con)226

Ken Stephenson (Lab)516

Majority: 1549

Result: Ind hold

WHITELEAS

Robin Anthony Coombes (Ind)1009

Ernest Matthew Gibson (Lab)1449

Majority: 440

Result: Lab hold

CHESTER-LE-STREET

BOURNMOOR (2)

Geoffrey Armstrong (Lab)450

Richard Stephen Hall (Con)294

Thomas Harland (Lab)353

Majority: 97

Result: Lab hold

CHESTER CENTRAL (2)

Phil Hall (Con)172

Christopher John Jukes (Lab)411

Gordon A Nesham Kerr (Lab)389

Majority: 217

Result: Lab hold.

CHESTER EAST (2)

Lancelot EW Brown(Ind) 594

Bob Hall (Lab)247

Maureen D May (Con) 388

Shirley Walker (Lab)263

Majority125

Result: Con gain

CHESTER NORTH (3)

Beaty Bainbridge (Con)662

Paul Ellis (Lab)752

John Shiell (Lab)705

Tracie Jane Smith (Lab)698

Majority: 36

Result: Lab hold

CHESTER SOUTH (2)

Allan Bainbridge (Con)452

Keith Davidson (Lab)583

Linda Ebbatson (Lab)607

Majority: 131

Result: Lab hold

CHESTER WEST (2)

Martin James Gollan (Lab)578

Carol Gray (Con)215

Simon Antony Henig (Lab) 523

Sean Kilkenny (LD)311

Majority: 212

Result: Lab hold

EDMONDSLEY & WALDRIDGE (3)

William Forrester Con 506

David Michael Holding (Lab)541

David Staff Meek (Lab)470

Philip Bernard Nathan (LD)680

Simon CL Westrip (Lab)563

Majority: 22

Result: Lib Dem gain one.

GRANGE VILLA AND WEST PELTON

Iain G Stewart-Fergusson (Con)115

Keith Potts (Lab)241

Majority: 126

Result: Lab hold

KIMBLESWORTH AND PLAWSWORTH

Andrew Ewan Draper (Ind)120

Alan Keith Holden (Lab)277

Lucille Nicholson (Con)86

Majority: 157

Result: Lab hold

LUMLEY (3)

Richard Court (Ind)571

Russell Haswell (LD)450

Mark Thomas Nicholson (Con)308

Laurence Taylor (Lab)553

David Thompson (Lab)601

Colin Whisker (Lab)549

Audrey Willis (Ind)689

Majority: 18

Result:Ind gain one.

NORTH LODGE (2)

Peter Howard May (Con)557

Jackie Proud (Ind)732

Guy Starkey (Lab)241

Majority316

Result:Con and Ind hold

OUSTON (2)

Jeffrey Gray (Con)353

Maureen Potts (Lab)426

Frank Wilkinson (Lab)465

Majority: 71

Result: Lab hold

PELTON (3)

Syd Greatwich (Lab)654

Amanda Jane Hall (Con)351

Bill Laverick 690

Mike Sekowski (Lab)689

Patrick Wright (Lab)445

Majority: 94

Result: Lab hold

PELTON FELL

Stephen Barr (Lab) elected unopposed

SACRISTON (3)

Avnel Dodds (Ind)340

Ralph Harrison (Lab)653

Bruce Reid (Ukip)215

Derek Leslie Robson(Lab)761

Allen Turner (Lab)752

Mark Watson (Con)241

Majority: 313

Result: Lab hold

URPETH (2)

Bill Barrett (Lab) 421

George Gardner (Ind)375

Allen Humes (Lab)377

Majority: 2

Result: Lab hold.

BLYTH VALLEY

COWPEN (3)

J G Davey (Lab)570

J R Holdsworth (Con) 205

J Newman (Lab)628

I Smith (Lab)569

P T Stanger (LD)308

Majority 261

Result Lab hold 3

CRAMLINGTON EAST (3)

W Cobb (Lab)838

R M Cole (Lab)847

H L Lovatt (LD)423

E A Mitcheson (Lab) 816

J Pickering (Con)287

Majority393

Result Lab hold 3

CRAMLINGTON EASTFIELD WITH EAST HARTFORD (2)

G Calvert (LD)186

D Johnston (Lab)410

S M B Johnston (Con) 282

D Moody (Lab)373

Majority91

Result: Lab hold 2

CRAMLINGTON NORTH (3)

G Baker (Lab) 207

C Bruce (Lab)296

W Daley (Con)1158

K O Graham (Lab) 262

A Ives (Ind)660

M P Jackson (LD) 341

B Pickering (Con)1088

Majority: 319

Result No change

CRAMLINGTON PARKSIDE (2)

T J Ambrose (Lab) 246

P J Lovatt (LD)391

G A Munro (Con)246

R M Nixon (LD)335

P Papaioannou (Ind)454

J A Tailford (Lab)324

Majority: 56

Result: Ind gain one from LD

CRAMLINGTON SOUTH EAST (3)

T Brechany (LD) 939

M Holdsworth (Con)445

P S Myers (Con)432

J S Reid (LD)636

P A Reid (LD)636

N Rose Lab)510

G D Ryan (Lab)351

I C F Swithenbank (Lab) 451

Majority126

Result LD hold 3

CRAMLINGTON VILLAGE (3)

A R Armstrong (LD) 904

M J Brown (Lab)688

B Crowther (LD)919

G R J Davies (Lab)578

D F Vaughan (Lab)583

G A Wilkin (LD)854

Majority 166

Result: LD gain 2 from Lab

CRAMLINGTON WEST (2)

I Ayres (Lab) 405

C Hayes (Lab)411

B D McBride (LD)260

A C Waggitt (Con)222

Majority145

Result: Lab hold 2

CROFT (3)

P R Hampton (LD) 334

K Nisbet (Lab)725

L N Rixon (Con)213

L B Smith (Lab)614

D C Stephens (Lab)582

Majority: 280

Result: Lab hold 3

HARTLEY (3)

J T P Collins (Con) 588

S Davey (Lab)664

M B N Dungworth (Lab) 754

S E Dungworth (Lab)716

A C Romer (LD)1017

Majority: 52

Result: LD gain 1 from Con

HOLYWELL (2)

M Nixon (LD) 457

M Rochester (Lab) 607

S Yarwood (Lab)405

Majority: 52

Result: LD gain 1 from Lab

ISABELLA (2)

J R Potts (Lab) 472

J Tompkins (LD)231

G Webb (Lab)530

Majority: 241

Result: Lab hold 2

KITTY BREWSTER (2)

S Calvert (LD) 337

K Ellis (Lab)517

L J E Morton (Con) 238

N Simpson (Lab)486

Majority: 149

Result: Lab hold 2

NEWSHAM AND NEW DELAVAL (3)

B Brechany (LD) 441

M H Hall (Lab)524

P M Isles (Lab)577

S J Walker (Lab)458

Majority: 17

Result: Lab hold 3

PLESSEY (3)

C Brown (Ind) 856

D Campbell (Lab) 654

V Coils (Lab) 476

J R Ferry (Ind) 659

G S Milburn (Ind) 711

O Potts (Lab) 529

A J Reid (Lib Dem) 190

Majority: 5

Result: Ind gain

SEATON DELAVAL (3)

K W McBride (LD)369

R W Pickering (Con)329

B Pidcock (Lab)716

M Richards (Lab)746

R Watson (Lab)683

Majority: 314

Result: Lab hold 3

SEGHILL (2)

J Clough (Lab) 582

M A Richardson (Lab) 501

W Rickerby (LD)224

Majority277

Result: Lab hold 2

SOUTH BEACH (2)

M Neslund (Lab) 319

S O’Sullivan (Con)120

L J Rickerby (LD)562

R G Spence (Lab)288

F Wilson (LD)629

Majority 243

Result: LD hold 2

SOUTH NEWSHAM (2)

S M Coils (Lab) 203

A L Gibbs-Barton (LD)725

G A Thompson (Lab) 221

I M R Tompkins (LD)723

Majority: 502

Result: LD hold 2

WENSLEYDALE (2)

S A Carr (Lab) 482

G T Knox (Lab)450

S Stanger (LD)430

Majority 20

Result Lab hold 2

WEAR VALLEY DISTRICT COUNCIL

BISHOP AUCKLAND TOWN(2)

Frederick Stuart Anderson (Lab)176

Colin Firby (Con)162

Hazel Lodge (Con)160

Sharon Ord (LD)248

Bill Wade (Lab)181

Samuel Zair (LD)374

Majority 67

Result: Lib hold/gain

COCKTON HILL (3)

Alan Anderson (LD)597

John Gasston (Con)437

Neil Allan Harrison (LD)600

Barbara Ann Laurie (Lab)559

Colin Raine (Con)478

Graham Neil Snaith (LD)451

Keith John Stokeld (Lab)431

Jim Tague (Con)458

Majority 81

Result: Lib/Lab hold

COUNDON (3)

Diane Hardaker (LD)506

Neil Stonehouse (Lab)495

Norman Strongman (Lab)370

Tommy Taylor (LD)516

Lucy Annie Thompson (Lab)465

Majority: 30

Result: Lib/Lab hold/Lib gain

CROOK NORTH

Patricia Ann Jopling (LD)222

Graeme Alexander McKellar (Lab)184

Majority: 38

Result: Lib gain

CROOK SOUTH (3)

Ann Carrick (LD)580

David English (LD)504

Gavin Keith Jopling (LD)459

Geoff Mowbray (Lab)622

Robert John Muir (BNP)219

Eddie Murphy (Lab)625

Peter Sung (Lab)541

Majority: 39

Result: Lab hold/Lib gain

DENE VALLEY (2)

Dorothy Burn (LD)361

Gary Henry (LD)346

Margaret Mary Ingledew (Lab)248

Sandra Lethbridge (Lab)222

Majority: 98

Result: Lib hold

ESCOMB (2)

John George Fenwick (LD)280

Olwyn Elizabeth Gunn (Lab)260

Peter Laws (Con)262

Alisha Lynas (Con)250

Vince Perkins (LD)290

Robert John Yorke (Lab)298

Majority: 18

Result: Lib hold/Lab gain

HENKNOWLE (2)

Reg Davison (Lab)368

John Richard Huntington (LD)372

John Lethbridge (Lab)381

Betty Todd (LD)443

Majority: 9

Result: Lib hold/Lab gain

HOWDEN

John Bailey (LD)336

Steven Barry Cason (Lab)114

Majority: 222

Result: Lib hold

HUNWICK

Kenneth Albert Bowser (LD)270

David Nevins (Lab)231

Majority: 39

Result: Lib gain

ST JOHNS CHAPEL

Christopher Mark Houghton (Con)82

John Shuttleworth (Ind)640

Majority: 558

Result: Ind hold

STANHOPE (2)

Angela Agnes Katherine Bolam (Ind)510

William Elliott Hobson (Lab)421

Thomas Richard Mews (Ind)579

Christopher William Rowell (Con)359

Anthony Charles Simpson (LD)244

Majority 89

Result Ind hold/gain

TOW LAW AND STANLEY (3)

Jeff Gale (Lab)407

Ron Grogan (Ind)399

David Gordon Halliday (LD)246

Colin Hayton (Lab)418

Harvey Morgan (Con)161

Jack Walker (Lab)334

Majority: 55

Result: Lab/Ind hold

WEST AUCKLAND (3)

Margaret Douthwaite (Lab)552

Pauline Fenwick (LD)455

John Ferguson (LD)539

Colin Mairs (LD)556

Andrew Hunter Turner (Lab)372

Christine Wilson (Lab)432

Majority: 84

Result: Lab/Lib hold/Lib gain

WHEATBOTTOM AND HELMINGTON ROW (2)

Eileen Mary Gooch (LD)307

James Arthur Gooch (LD)296

Rose Seabury (Lab)337

Roger Ward (Lab)384

Majority: 30

Result: Lab hold

WILLINGTON CENTRAL (3)

Joe Buckham (Lab)642

David Horn (LD)543

David Paul Kingston (Lab)676

Alan Sinclair (Lab)663

Majority: 99

Result: Lab hold

WILLINGTON WEST END

Becky Brunskill (Con)172

Anne Maria Glynn (LD)97

Margaret Pinkney (Lab)256

Majority: 84

Result: Lab hold

WOLSINGHAM AND WITTON LE WEAR (2)

Kirsty Jane Robeson (Con)274

Simon Michael Hemming Robeson (Con)289

Vere Shuttleworth 618

Desmond Wilson 500

Majority 211

Result Ind hold

WOODHOUSE CLOSE (3)

Pauline Anita Ferguson (LD) 278

Charlie Kay (Lab) 368

June Elizabeth Lee (Lab) 375

David Wilson (Lab) 404

Lesley Gwyneth Zair (LD) 292

Majority 76

Result: Lab hold

TYNEDALE DISTRICT COUNCIL

ACOMB

Jennifer Frances Craufurd (Lib Dem)41

Paul Dixon (Con)204

Jane Caroline Wrigley (Lab)219

Majority: 178

Result: Lab hold

ALLENDALE

Colin William Horncastle (Con)451

Margaret Stonehouse (Con)380

John Michael Womersley Williams (Lib Dem)289

Majority 162

Result Con hold

BELLINGHAM

Andrew Wallace Davidson (Lib Dem)159

Frank Mattinson (Con)324

Majority 165

Result Con hold

BROOMHAUGH AND RIDING

Charles William Roland Heslop (Con)236

Philip Ronald Latham (Lib Dem)303

Majority 67

Result: Lib Dem hold

CHOLLERTON WITH WHITTINGTON

Daisy Louise Ford (Lib Dem)83

Edward Heslop (Con)315

Majority: 292

Result: Con hold

CORBRIDGE

Jean Barbara Fearon (Con)583

Bill Grigg (Lib Dem)666

Susan Grigg (Lib Dem)433

Kate Oliver (Con)549

Peter Frank Rodger (Lib Dem)462

Majority 83

Result Con and Lib Dem hold

EAST TYNEDALE

Fiona May Hunter (Con)295

Stuart Alan Rowlands (Lib Dem)186

Majority 109

Result Con hold

HADRIAN

Philip Edward Cooper (Lib Dem)324

Val Gibson (Con)465

Astrid Camilla Mitchell (Con)213

Colin Rendall (Lab)90

Alan Sharp (Lib Dem)669

Ruth Alison Watson (Lab)106

Majority 204

Result Con and Lib Dem hold

HALTWHISTLE

Niall Alasdair Munro Deas (Lib Dem)180

Vic Fleming (Ind)350

David Hardy (Lab)531

Pat Reed (Con)248

John Graham Ridley (Ind)705

Andrew David Saunders (Con)221

Michael Thorpe (Lab)181

David Watson (Lab)449

Majority 174

Result Ind hold Lab gain

HAYDON

Ed Brown (Con)262

Robert MacFarlane (Lib Dem)232

David Smith (Con)342

Majority 110

Result Con gain

HEXHAM GILESGATE

Barry Pickering (Con)311

Donald James Stewart (Lib Dem)91

Majority 220

Result Con hold

HEXHAM HENCOTES

Victor Lewis Ball (Lib Dem)367

Kaye Clark (Lab)472

George Charles Ferguson (Con)637

Tom Flaws (Lab)463

Nick Holder (Con)506

Terry Robson (Con)696

Majority224

Result Con gain

HEXHAM LEAZES

Rebecca Louise Elton (Lib Dem)775

Rad Hare (Con)672

John Herron (Con)674

Bob Hull (Con)571

Derek Kennedy (Lib Dem)897

Judy Lloyd (Lib Dem)810

Majority 225

Result Lib Dem gain

HEXHAM PRIESTPOPPLE

Matty Donnelly (Con)707

Joan Smith (Lib Dem) 341

Adrian Snowball (Con) 594

Caroline Jane Watson (Lab)411

Ingrid Charlotte Whale (Con)810

Majority 408

Result Con hold

HUMSHAUGH AND WALL

Yvonne Collingwood (Lib Dem)133

Tom Milburn (Con)329

Majority 196

Result Con hold

OVINGHAM

Antony Braithwaite (Con) 120

Paul Dominic MacDonald (Lib Dem)246

Majority 126

Result Lib Dem hold

PRUDHOE CASTLE

Nick Athey (Con)145

Gerald Caldwell (Lib Dem) 187

Yvonne Mary Davies (Lib Dem)148

Mavis Mary Harris (Lab)154

George Henry McCreedy (Ind)244

Tony Reid (Lab) 220

Pam Woolner (G) 47

Majority 24

Result: Ind gain Lab hold

PRUDHOE NORTH

William Garrett (Lab)361

William Peter Halford (Con)88

Darren William Levitt (Lib Dem)96

Jennifer McGee (Lab)342

Majority 265

Result: Lab hold

PRUDHOE SOUTH

Eileen Burt (Lab)283

Lorna Ann Garrett (Lab)360

Andy Gill (Con)461

Paul Steven Harrison (Lib Dem)237

Glenn William Simpson (Lab)298

Majority 101

Result: Con gain

PRUDHOE WEST

Donna Marie Bradbury (Lib Dem)363

Neil John Bradbury (Lib Dem)362

Tracy Gilmore (Con)150

John Grigor (Lab)229

Majority 134

Result: Lib Dem hold

REDESDALE

Brian Hall Corbett (Lib Dem)212

George Alexander Morrison (Con)169

Majority: 43

Result: Lib Dem hold

SANDHOE WITH DILSTON

Neil Fearon (Con)242

Nick Rossiter (Lib Dem)120

Majority 122

Result Con hold

SLALEY AND HEXHAMSHIRE

Kate Clarkson (Lib Dem)148

Brian Massey (Con)358

Majority 210

Result Con hold

SOUTH TYNEDALE

Ross Adamson (Con) No contest

STOCKSFIELD WITH MICKLEY

Colin Argent (Con)785

Anne Dale (Con)995

Eileen Mary Drew (Con)787

Carola Prior Attree (Lib Dem)499

Majority 496

Result Con hold

UPPER NORTH TYNE

Janet Elizabeth Storrie (Lib Dem)70

Michael Hugh Walton (Con)246

Majority 176

Result Con hold

WANNEY

Phil Biggs (Lib Dem)57

Janet Kathleen Somerville (Con)368

Majority 311

Result Con hold

WARDEN AND NEWBROUGH

Eileen Emily Elliott (Lib Dem)116

Harold Forster (Con)326

Majority210

ResultCon hold

WARK

David McCracken (Lib Dem)106

Nick Ridley (Con)325

Majority219

Result Con gain

WEST TYNEDALE

Daniel Benjamin Hershon (Lab)39

Ian Hutchinson (Con)205

Jennifer Elizabeth Jackson (Lib Dem)34

Kenneth Johnson (Ind)189

Majority 96

Result Con hold

WYLAM

Nick Appleby 380

Tom Appleby (Lib Dem) 499

David Shaw (Lab) 150

John Woodman (Con)255

Majority 119

Result: Lib Dem hold, Ind hold

Journalists

David Whetstone
Culture Editor
Graeme Whitfield
Business Editor
Mark Douglas
Newcastle United Editor
Stuart Rayner
Sports Writer