Friday's election results

The North-East has turned on its political leaders, booting out some of the most prominent figures on local councils.

The North-East has turned on its political leaders, booting out some of the most prominent figures on local councils.

The leaders of Alnwick, Berwick, Sedgefield and Tynedale councils all lost their seat, along with the Labour group leader in Newcastle.

In Berwick, the Lib Dems became the biggest single party and took over the council from the the Tories.

Last night, Sunderland City Council remained under the control of the Labour Party despite losing three seats to the Conservatives.

And Robocop Ray Mallon was comfortably re-elected as mayor of Middlesbrough.

See over for Tyne and Wear, Northumberland and County Durham results as they come in.

NEWCASTLE

BENWELL & SCOTSWOOD

Laurence Ellacott (Green) 149

John Keys (BNP) 319

Catherine Pagan (LibDem) 465 

Maureen Smith (Con) 450

Hazel Stephenson (Lab) 1648

Majority: 1183

Result: LAB HOLD

BLAKELAW

Oskar Avery (Lab) 1000

Philip Lower (LibDem) 1511

Michael Roche (BNP) 230

Kenneth Wake (Con) 230

Majority: 511

Result: LIB DEM HOLD

BYKER

Veronica Dunn (Lab) 1356

Simon Forrester (LibDem) 445

Alice Gingell (Con) 194

Steve Shears (BNP) 226

Majority: 911

Result: LAB HOLD

CASTLE

Jennifer Du Cane (Con) 662

Ian Laverick (LibDem) 1830

Ash Nehmet (Lab) 589

Majority: 1168

Result: LIB DEM HOLD

DENE

Yvonne Bell (Lab) 561

Heather Chambers (Con) 551

Bob Renton (Lib Dem) 1846

Majority: 1285

Result: LIB DEM HOLD

DENTON

Jon Aydon (Con) 415

Sheila Gregory (BNP) 302

Graham Middleton (LibDem) 1551

Tracey Paul (Lab) 1079

Majority: 472

Result: LIB DEM HOLD

EAST GOSFORTH

Michael Cookson (LibDem) 1574

David Coombes (Green) 309

Catherine McKinnell (Lab) 559

Brian Moore (Con) 653

Majority: 921

Result: LIB DEM HOLD

ELSWICK

Dipu Sultan Ahad (Lab) 1284

Ken Booth (BNP) 309

Dean Huggins (RESP) 137

Andrew McQuillin (LibDem) 379

Ron Toward (Con) 186

Majority: 905

Result: LAB HOLD

FAWDON

Ronald Clark (LibDem) 1923

Jacky Foley (Lab) 778

Timonthy Troman (Con) 230

Majority: 1145

Result: LIB DEM HOLD

FENHAM

Terry Cooney (Lab) 1377

Duncan James (Con) 305

John McClurey (LibDem) 1373

Tom Sistserson (BNP) 250

Majority: 4

Result: LAB HOLD

KENTON

Charlotte Ives (Con) 431

Stephen Lambert (Lab) 1483

David Turner (LibDem) 745

Majority: 738

Result: LAB HOLD

LEMINGTON

Alan Birkmyre (Con) 154

Vic Browne (BNP) 303

Lawrence Hunter (LibDem) 1617

Helen McStravick (Lab) 887

Joanna Park (LibDem) 1475

Antoine Tinnion (Lab) 883

Mary Toward (Con) 124

Majority: 588

Result: LAB HOLD

NEWBURN

Michael Lynch (LibDem) 1403

Christopher Martin (Con) 157

John O’Shea (Lab) 1371

Alan Patterson (BNP) 337

Majority: 32

Result: LIB DEM GAIN

NORTH HEATON

Stephen Brownlee (CON) 386

Andrew Gray (Green) 293

Karen Robinson (LibDem) 1734  

Christopher Wilkie (Lab) 698

Majority: 1036

Result: LIB DEM HOLD

NORTH JESMOND

Ronald Dixon (LibDem) 1065

Stephen Maratos (Lab) 316

John Pearson (Green) 202

Stephen Warrick (Con) 311

Majority: 749

Result: LIB DEM HOLD

OUSEBURN

Alastair Bonnett (Green) 221

Gareth Cooper (LibDem) 861

Farah McArdle (Lab) 472

Ann Wake (Con) 111

Majority: 389

Result: LIB DEM HOLD

PARKLANDS

Neville Armstrong (Con) 703

Andrea Bell (Ind) 222

David Pearson (LibDem) 2102

Susan Pearson (Lab) 429

Majority: 1399 

Result: LIB DEM HOLD

SOUTH HEATON

Christopher Bartlett (Lab) 879

Ed Davies (LibDem) 824

Henry Gallagher (LibDem) 796

Dominic Llewellyn (Con) 114

Henri Murison (Lab) 904

Michael Rabley (Green) 240

Martin Robson (Con) 98

David Shepherdson (Green) 194

Majority: 55

Result: LAB GAIN

SOUTH JESMOND

Barry Flux (Con) 351

Elizabeth Mitsides (Lab) 309

Malcolm Shiel (Green) 183

Bob Walker (LibDem) 908

Majority: 557

Result: LIB DEM HOLD

WALKER

Michael Burn (LibDem) 455

Martin Levy (Com) 26

John Mitchell (BNP) 239

Deborah Storey (Con) 137

Margaret Wood (Lab) 1625

Majority: 1170.

Result: LAB HOLD

WALKERGATE

Pauline Allen (LibDem) 1752

Maureen Lowson (Lab) 1005

Marian McWilliams (Con) 153

Majority: 747

Result: LIB DEM HOLD

WEST GOSFORTH

Bill Dodds (Lab) 461

Benjamin Fletcher (Con) 797

Dawn Shiel (Green) 190

Jackie Slesenger (Lib Dem) 2111

Majority: 1314

Result: LIB DEM HOLD

WESTERHOPE

Pat Hillicks (LibDem) 2029

Brian Hunter (Lab) 917

Shaun Russell (BNP) 237

Jason Smith (Con) 523

Majority: 1112

Result: LIB DEM HOLD

WESTGATE

James Kenyon (LibDem) 354

Joanne Kingsland (Lab) 776

Alexander Le Vey (Con) 152

Daniel Thorlby (BNP) 114

Majority: 422

Result: LAB HOLD

WINGROVE

Postponed until June 14.

WOOLSINGTON

Chris Carnegia (BNP) 206

David Down (LibDem) 1263

Colin Forster (Con) 221

Irene Forster (Con) 188

Kevin Graham (Lab) 1558

Sharon Pattison (Lab) 1548

Bill Thorkildsen (LibDem) 1333

Majority: 215

Result: LAB GAIN

GATESHEAD 

CRAWCROOK & GREENSIDE

Derek Anderson (LD) 1598

Leonard Davidson (Con) 151

Helen Elizabeth Hughes (Lab) 1084

Majority: 514

Result: LIB DEM HOLD

RYTON, CROOKHILL & STELLA

Norman Callender (LD) 1680

Medina Jane Gilham (BNP) 134

Joyce Harris Lab)761

Antoinette Margaret Sterling (Con)168

Majority: 919

Result LIB DEM HOLD

CHOPWELL & ROWLANDS GILL

Raymond Callender (LD) 800

Kenneth Hutton (BNP) 171

Michael McNestry (Lab) 1716

Maureen Moor (Con) 269

Majority: 916

Result: LAB HOLD

WINLATON & HIGH SPEN

Brenda Lilian Clelland (Lab) 1205

Karl Gatiss (Con) 155

Brenda Dawn Osborne (LD) 1541

Majority: 326

Result: LIB DEM HOLD

BLAYDON (two vacancies)

Colin Ball (LD)543

Malcolm Alfred Brain (Lab)1338

Mark Gardner (LD)764

Trevor Charles Murray (Con)182

Stephen Christopher Ronchetti (Lab)1047

Majority: 283

Result: LAB HOLD

WHICKHAM NORTH

Elaine Dobson (Lab)854

Christopher James Ord (LD)1484

Elaine Robertson (Con)288

Majority: 630

Result: LIB DEM HOLD

WHICKHAM SOUTH & SUNNISIDE

Peter De-Vere (Lab)570

John Robertson (Con)327

Jonathan Charles Wallace (LD)2043

Majority: 1473

Result: LIB DEM HOLD

DUNSTON HILL & WHICKHAM EAST

John Callanan (Con)170

Gary Robert Haley (Lab)1082

Yvonne Mary McNicol (LD)1603

Saira Munro (BNP)165

Majority: 521

Result: LIB DEM HOLD

DUNSTON & TEAMS

Margaret Bell (Con)179

Maureen Clelland (Lab)940

Michael George Ruddy (LD)357

Andrew Alexander Swaddle (BNP)252

Majority: 583

Result: LAB HOLD

LOBLEY HILL & BENSHAM

Hazel Anderson (Con)121

George Bainbridge (BNP)260

Susan Craig (LD)1169

Frank Donovan (Lab)1222

Majority: 53

Result: LAB HOLD

SALTWELL

Edward Bohill (Con)234

Mick Henry (Lab)1193

Norman Spours (LD)384

Jacqueline Alexandria Swaddle (BNP)172

Majority: 809

Result: LAB HOLD

LOW FELL

Bob Avery (Ind)344

Ron Beadle (LD)1647

Les Milne (Lab)700

Paul Sterling (Con)331

Majority: 947

Result: LIB DEM HOLD

CHOWDENE

Daniel Stephen Duggan (Con)578

Glenys Marie Goodwill (LD)425

Terrance Jopling (BNP)231

Keith Wood (Lab)1523

Majority: 945

Result: LAB HOLD

BRIDGES

Peter Emil Andras (LD)352

Ada Callanan (Con)193

Bob Goldsworthy (Lab)888

George Johnson (BNP)213

Majority: 536

Result: LAB HOLD

DECKHAM

Daniel George Carr (LD)398

Allan Davidson (Con)277

Bernadette Oliphant (Lab)1150

Kevin Scott (BNP)265

Majority: 752

Result: LAB HOLD

HIGH FELL

Jim Batty (UKIP)196

Ronald William Fairlamb (BNP)151

Malcolm Graham (Lab)1100

Ann McCarthy (LD)250

June Murray (Con)157

Majority: 850

Result: LAB HOLD

FELLING

David Paul Lucas (LD)316

Keith Edward McFarlane (BNP)205

Paul McNally (Lab)1149

Steve Wraith (Con)189

Majority833

Result: LAB HOLD

WINDY NOOK & WHITEHILLS

Michael Cassidy (BNP)275

Jim Turnbull (Lab)1556

Susan Walker (LD)490

Eric Young (Con)194

Majority: 1066

Result: LAB HOLD

PELAW & HEWORTH

Doreen Boyes (LD)1142

Iain Derrick (Lab)900

Edward McFarlane (BNP)207

Majority: 242

Result: LIB DEM HOLD

WARDLEY & LEAM LANE

Adrian Anderson (Con)259

John Paul Diston (LD)655

Stuart Green (Lab)1362

Majority: 707

Result: LAB HOLD

LAMESLEY

Christine Anne Bradley (Lab)1183

Sheila Everatt (Con)237

Diane Miller (Lib)557

Brian Weatherburn (Ind)461

Majority: 626

Result: LAB HOLD

BIRTLEY

Betty Gallon (Lib)814

Andrea Gatiss (Con)203

Neil Steven Weatherley (Lab)1213

Majority: 399

Result: LAB HOLD

NORTH TYNESIDE

WEETSLADE

Muriel Anne Green (Lab)1,672

Jude McLellan (Con)1,423

Raymond Taylor (Lib Dem)515

Majority: 249

Result: LAB HOLD

CAMPERDOWN

Patricia Ann Dawson (Lib Dem)328

Ray Glindon (Lab) 1,330

Norma Peggs (Con)460

Gordon Steel (BNP) 308

Majority: 870

Result: LAB HOLD

LONGBENTON

Kevin Adam Conroy (Lab)1,492

Ronnie Fletcher (Lib Dem)614

Mark Raymond Nicholls (NFBB)242

Robin Arthur Underwood (Con)353

Majority: 878

Result: LAB HOLD

KILLINGWORTH

Nigel Donald Clothier (Con)1,413

Kenneth McGarrigle (Lib Dem)302

Alison Waggott-Fairley (Lab)1,143

Majority: 270

Result: CON HOLD

BENTON

Joanne Cassidy (Lab)1,480

John Goodfellow (Con)1,813

Sarah Margaret Richards (Lib Dem)345

Majority: 333

Result: CON HOLD

VALLEY

Carole Ann Gambling (Lab)1,306

Paul James Moat (Lib Dem)455

Louise Ann Partis (Con)530

Majority: 776

Result: LAB HOLD

NORTHUMBERLAND

Gary Anthony Madden (Lab)546

David Ord (Lib Dem)1,650

Miriam Mary Smith (Con) 164

Majority: 1,104

Result: LIB DEM HOLD

BATTLE HILL

Christopher Croft (Lib Dem)1,433

Gladys Dobinson (BNP)265

Mary Theresa Glindon (Lab) 1,444

Majority: 11

Result: LAB HOLD

WALLSEND

Martin Collins (G)132

Jayne Elizabeth Fleet (Con)140

Nigel John Huscroft (Lib Dem)1,459

Alan Keith (Lab) 667

Mark Straker (BNP) 161

Majority: 792

Result: LIB DEM HOLD

HOWDON

Robert Nigel Batten (NFB) 371

David Charlton (Lab)1,309

Johnny Croney (Lib Dem)898

Majority: 411

Result: LAB HOLD

RIVERSIDE

John Lowther (Lib Dem) 1,003

Norma Redfearn (Lab)1,262

Majority: 259

Result: LAB HOLD

CHIRTON

Sandy Carter (Ind)606

David Ekin Corkey (Lab)1,377

Caroline Margaret Kelly (Con)387

Majority: 771

Result: LAB GAIN

COLLINGWOOD

Margaret Hall (Lab)1,490

Julie Macaulay (Con) 1,777

Majority: 287

Result: CON HOLD

PRESTON

Linda Arkley (Con)1,936

Daniel Mark Jackson (Lab)1,071

Majority: 865

Result: CON HOLD

TYNEMOUTH

Kenneth Jordan (Con)2,005

Jane Shaw (Lab) 1,093

Majority: 912

Result: CON HOLD

CULLERCOATS

Vicki Gilbert (Lab)1,252

Lawrence James Goveas (Con)2,577

Majority: 1,325

Result: CON HOLD

MONKSEATON SOUTH

Ian Raymond Grayson (Lab) 1,614

Kenneth Mewett (Con)1,838

Majority: 224

Result: CON HOLD

WHITLEY BAY

Alison Austin (Con) 1,662

Sandra Maria Graham (Lab) 1,029

Allan Pond (Ind)181

Christopher Wallis (NNP) 59

Majority: 633

Result: CON HOLD

MONKSEATON NORTH

Alison Bryden Campbell (Lib Dem) 514

Bill Prendergast (Con)1,970

Glenn Martin Stillaway (Lab) 569

Majority: 1,401

Result: CON HOLD

ST. MARY’S

Iain William (Lib Dem) 549

Michael Green (Lab)439

Ed Hodson (Con) 2,761

Majority: 2,212

Result: LAB HOLD

BERWICK

BAMBURGH
Lance Robson (Con)190
Max Squires (Lib Dem) 163
Majority27
ResultCon hold

BEADNELL
Lyn Dobson (Ind)107
Richard James Patterson (Con)164
George Scott (LD)163
Majority1
ResultCon hold

BELFORD
Michael Martin Levy (LD)118
Geoff O’Connell (Ind)182
Michael John Young (Con)175
Majority7
ResultInd gain

CHEVIOT
Richard Thomas Pearson (Con)292
Jan Robotham (LD)113
Majority179
ResultCon hold

EDWARD (2)
Diana M. Beith (LD)291
Brian Douglas (Ind)357
Tom Orrin (Con)84
Majority207
ResultLib/Ind hold

ELIZABETH (3)
Alan Richard Bowlas (Ind)295
Peter Herdman (Ind)394
Zoreen J MacPherson Hill (Con)221
Janice Irene Peggs (LD)288
John A Robertson (LD)493
John W Stephenson (Con)243
Peter S Watts (LD)313
Paul JG Weeks (Con)232
Majority18
ResultLib gain 2/Ind gain

FLODDEN
Jennifer Allen (LD)195
Clive G Hallam-Baker (Con)178
Majority17
ResultLib gain

ISLANDSHIRE (3)
James G Hutchinson (Con)477
Rosemary E Hutchinson (Con)472
Rachel C Macdonald (LD)443
James M Mechan (LD)431
Flora Isobel Simpson (Con)499
Derek G Smibert (LD)446
Majority26
ResultCon hold

LOWICK
Nicholas W Dickinson (Con)201
David Wilson (LD)271
Majority70
ResultLib hold

NORTH SUNDERLAND (2)
David W Donaldson (Con)400
Grant W Forbes (LD)400
Jane E Winter (Con)308
Majority92
ResultLib gain/Con hold

PRIOR (2)
Anthony G Houghton (LD)177
Isabel Hunter (LD)283
Vivienne Anne Pauline (Con)52
Brian Roxby (Lab)75
Majority102
ResultLib hold/Lib gain

SETON (2)
Georgina Emma Rowley (Con)160
Joseph David Peggs (LD)265
Jim Smith (LD)337
Majority105
ResultLib hold

SHIELFIELD
Brenda PE Gibson (LD)141
Karen Thorburn (Con)93
Majority48
ResultLib gain

SPITTAL (3)
Hazel Bettison 414
Kevin Fergus Dumble (Con)157
Paula Carol Lingwood (Con)82
David Scott Stewart (Ind)354
Jennifer Waterhouse (LD)339
Majority182
ResultInd hold/Lib hold

WOOLER (2)
John Andrew Davidson (Lab)304
Tracey Jane Gillies (LD)256
Anthony Harkness Murray (Con)498
Majority48
ResultCon hold/Lab gain

CITY OF DURHAM

BEARPARK & WITTON GILBERT (3)

David Bainbridge (Lab)769

Rev Crooks (Lib Dem)892

David John Gray (Lab)720

Kevin McKechnie (Lab)750

Fraser Reynolds (Lib Dem)840

Arnie Simpson (Lib Dem)853

Majority 71

Result Lib Dem hold

BELMONT (2)

Rick Johnston (Lab)367

Eric Mavin (Lib Dem)866

Mark William Nixon (Lab)354

Arthur Walker (Lib Dem)891

Majority499

Result: LibDem hold

BRANCEPETH, LANGLEY MOOR & MEADOWFIELD (2)

Thomas William Akins (Lab)438

Lesley Ann Catterson (Lab)443

Denis Edwin Jackson (Lib Dem)675

Maureen Smith (Lib Dem)705

Majority: 232

Result: LibDem hold.

BRANDON (3)

James Bartle (Lab)1049

Brenda Gilmore (Lib Dem)255

Dwayne Heslington (Lib Dem)274

Mary Nolan (Lib Dem)287

Paul Taylor (Lab)1133

John Alexander Turnbull (Lab)1124

Majority: 762

Result: Lab Hold

CARRVILLE & GILESGATE (3)

Bill Blakelock (Lab)616

Chris Bolland (Con)142

Stephen Guy (Lab)599

Barbara Howarth (Lib Dem)1213

Trish Johnston (Lab)592

Dennis Southwell (Lib Dem)1143

Les Thomson (Lib Dem)1123

Robert West (DTA)192

Majority: 507

Result: LibDEM hold

CASSOP CUM QUARRINGTON (3)

Linda Harrison (Lib Dem)507

John Herbert Kelly (Lab)906

George Hodgson Marsden (Lab)953

Sarah Elizabeth Millerchip (Lib Dem)572

Maggie Robinson (Lab)971

Simon Paul (Lib Dem)478

Majority: 324

Result: Lab Hold

COXHOE (3)

Stephen Terence mcdonald(Lab)1123

Maria Leina Plews(Lab)1057

Dennis Smith (Lab)1172

Peter Arthur Smith (Lib Dem)358

Carole Wigham (Lib Dem)409

Maureen Wood (Lib Dem)356

Majority: 548

Result: Lab hold

CROSSGATE & FRAMWELGATE (3)

Michael Bates (Con) 210

Greg Carter (Con)205

Nicola Clare Heaton (Lab)293

Grenville Holland (Lib Dem)861

Jonathan George Alfred Roberts (Lab)288

John William Thoburn (Lab)261

William John Tudor (Con)181

Bob Wynn (Lib Dem)840

Jeffrey Bainbridge Young(Lib Dem)796

Majority: 503

Result: Lib Dems Hold

DEERNESS (2)

Paul Guy (Lib Dem)621

Barry Sims (Lab)509

Philip William George Venn (Lab)516

John Wilkinson (Lib Dem)784

Majority: 105

Result: Liberal Democrats gain two.

ELVET (3)

Christopher John Arthur (Con)274

Joseph Cookson (Con)265

Morag McDonald Cummings (Ind)169

Jonathan Priestman Lovell (Lab)288

Meg Norman (Lib Dem)473

Sue Pitts (Lib Dem)520

Ben Robertson (Lab)276

Nigel van Zwanenberg (Lib Dem)440

Kieren Edward Walters(Lab)245

Patricia Wynne (Con)211

Majority: 152

Result: LibDems hold

FRAMWELLGATE MOOR (3)

Esther Emma Ashby (Lab)346

Mark Den Hollander (Lib Dem)690

Pauline Gates (Lab)328

Jeff Lodge (Ind)754

Terry Moderate (Ind)754

Jeff Morland (Lab)320

Hilary Anne Westwell (Lib Dem)606

Mark Wilkes (Lib Dem)760

Veronica Winter (Ind)528

Majority: 15

Result: LibDems gain from Independents.

NEVILLES CROSS (2)

Christopher Martin John Allen (Ind)408

Ronald Gardiner Dickie (Ind)678

Nigel Martin (Lib Dem)419

Nikki Quayle (Lab)127

Morgan Rees (Lab)111

Carolyn Smith (Con)130

Michael Drummond Moverley Smith (Con)140

Adam Joseph Walker (Lib Dem)199

Majority: 209

Result: Independent Hold

NEW BRANCEPETH & USHAW MOOR (3)

David Bell (Lab)891

George Cowper (Lab)900

Annette Crooks (Lib Dem)511

Ethel Hirst Cummings (Lib Dem)510

Tracy Hardy (Lib Dem)475

Philip Stoddart (Lab)973

Majority: 380

Result: Labour Hold

NEWTON HALL NORTH (2)

Tim Grace (Lab)261

Amanda Jayne Hopgood (Lib Dem)788

Mamie Simmons (Lib Dem)750

Aurelia Constance Smith (Lab)243

Majority: 489

Result: Liberal Democrat Hold

NEWTON HALL SOUTH (2)

Roland Emmas-Williams (Lab)313

Sheila Emmas-Williams(Lab)296

Brian Kinghorn (Lib Dem)878

Philip Wolstenholme (Lib Dem)868

Majority: 555

Result: LibDem hold

PELAW & GILESGATE (3)

Maureen Clough (Lib Dem)647

Bill Graham (Lib Dem)620

Frederick Kuchlin (Con)108

Stephen Laverick (Lab)748

Maurice Leggott (Lib Dem)592

Peter James Mitchell (Lab)750

Peter James Thompson (Lab)757

Majority:101

Result: Labour gain 2 from Lib Dems and one from Independent

PITTINGTON & WEST RAINTON (2)

Kathleen Margaret Carr (Lab)695

Alistair Donaldson (Lib Dem)614

Ian Fawcett (Lib Dem)578

Bill Kellett (Lab)657

Majority: 43

Result: Labour Hold

SHADFORTH & SHERBURN (3)

Brian Colledge (Lib Dem)899

Delia Coulthard (Lab)668

Angela Leary (Lab)686

Kathleen Storey (Lab)637

Stuart Walton (Lib Dem)940

Carol Ann Woods (Lib Dem)954

Majority: 213

Result: LibDem hold

SHINCLIFFE (1)

Rhys Burriss (Con)157

John George Taylor (Lib Dem)428

Linda Rutherford (Lab)105

Majority: 271

Result: Liberal Democrats Hold

ST NICHOLAS WARD (2)

John Ashby (Lab)150

Pamela Joanne Doyle 133

David Robert Freeman (Lib Dem)415

Oliver Hyams (Lab)124

Anji Rae (Lib Dem)432

Lucinda Parker Roberts (Con)133

Ian Rutland (Ind)126

Majority: 265

Result: LibDem hold

CASTLE MORPETH

CHEVINGTON (2)

Audrey Hooper (Con) 107

John Morris (Lab) 411

Kay Morris (Lab) 377

Jean Orr (Ind) 212

John Trevelyan (Con) 87

Majority 165

Lab hold 2

HARTBURN

Richard Dodd (Con) 392

Allison Douglass (Ind) 340

Majority 52

Con gain from Ind

HEDDON ON THE WALL

Andy Avery (Lab) 148

Andrew John Greaves (LD) 94

Peter Alan Jackson (Con) 374

Majority 226

Con hold

LONGHORSLEY

Dorothy Moore (LD) 76

Glen Sanderson (Con) 462

Majority 386

Con hold

LYNEMOUTH & ELLINGTON (3)

Arnold Baker (Lab) 547

Milburn Irving Douglas (Ind) 795

Jean Gardner (Lab) 504

Mark Horton (LD) 222

Alastair Robert Marrion (Con) 159

Nigel Thompson (Ind) 320

Jeremy Lewis Wilcock (Con) 97

Katy Wilcock (Con) 90

Jim Wright (Lab) 511

Majority 7

No change

MORPETH KIRKHILL (2)

Trevor Downing (Lab) 193

Roma Langman (Con) 127

David Moore (LD) 528

David Lawrence Pope (Ind) 161

Charles Herbert Spink (Con) 148

Andrew Tebbutt (LD) 700

Hugh A Turnbull (Lab) 211

Majority 317

LD gain 1 from Lab

MORPETH NORTH CENTRAL (3)

Peter Baker (Lab) 320

David Lee Bawn (Con) 500

Nicholas Best (G) 696

John Beynon (Ind) 708

Kenneth Brown (LD) 533

Leslie Hugh Cassie (LD) 771

Christina Halverson (Lab) 306

Sheila Luck (Con) 352

Doug Phillips (Lab) 293

Gary Richardson (Con) 395

Majority 163

LD gain I from Lab

MORPETH SOUTH (2)

Edward Campbell (Lab) 133

Debbie Davies (Lab) 126

David John Parker (LD) 447

Charlotte E Peacock (Con) 177

Geoff Proudlock (Ind) 383

Joan Carol Tebbutt (LD) 413

Richard W Wearmouth (Con) 134

Majority 30

LD gain I from Ind

MORPETH STOBHILL (2)

Nicola Ann Fowler (Con) 214

Ian Paul Lindley (LD) 533

Adrian Martin Slassor (Lab) 335

Derek Thompson (Lab) 400

Jean Yannakoyorgou (LD) 512

Majority 112

LD gain I from Lab, 1 from Ind

PEGSWOOD & HEBRON (3)

Peter John Angus (LD) 556

Betty Margaret Bawn (Con) 327

Dorothy Anne Downing (Lab) 397

Neil Robert Foster (Lab) 351

Michael Stewart Hutt (Con) 255

Alan George Sambrook (Lab) 560

John Carr Scott (Con) 196

Majority 46

No change

PONTELAND EAST (2)

Melvin Armstrong (Con) 638

Alan Chilton (Con) 603

David Victor Cogan (LD) 416

Christopher Matthew (LD) 372

Majority 187

Con hold 2

PONTELAND NORTH (2)

Archie Cave (LD) 438

Peter Charleton (LD) 547

Peter Cowey (Con) 389

Geoffrey Edward Heslop (Con) 369

Majority 49

LD hold 2

PONTELAND SOUTH (2)

Irene Brumwell (Con) 714

Bill Goldsworthy (LD) 481

Georgina H Matthew (LD) 382

Robin Ramsay (Con) 672

Majority 191

Con hold 2

PONTELAND WEST (2)

Francis Andrew Harrington (Con) 713

Sue Harrison (LD) 328

Mark William Neale (LD) 268

Andrew Peter Snowdon (G) 86

Liz Thompson (Con) 682

Majority 354

Con hold 2

STAMFORDHAM

Paul Naughton (LD) 186

Edward CT Trevelyan (Con) 336

Majority 150

Con hold

STANNINGTON & MITFORD (2)

John Joseph Harrison (LD) 180

Robert Michael Jeans (Con) 821

Paul Lawrence (G) 158

Alan Frank Taylor (Ind) 386

David James Towns (Con) 547

Majority 161

Con gain 1 from Indep

ULGHAM (2)

James Alexander Grant (LD) 519

Peter Maxwell Hogg (Con) 189

Joseph William Sennett (Ind) 324

Christopher Tuersley (Con) 133

David George Woodard (LD) 358

Majority 34

LD gain 1 from Ind

TEESDALE COUNCIL

BARNARD CASTLE EAST (2)

Margaret Hamilton (TIA)

John Hinchcliffe (TIA)

No contest

BARNARD CASTLE NORTH (2)

David P Blackie (TIA) 133

Kenneth Coates (Ind) 128

Paul Jackson (Con) 102

Mark C Terry (TIA) 102

Majority: 5

Result: TIA and Ind hold

BARNARD CASTLE WEST (3)

David W Armstrong (Lab) 139

Tony Callender (TIA) 217

Barbara Harrison (Con) 354

John R Watson (TIA) 314

Newton Wood (TIA) 399

Majority: 45

Result: Con gain and TIA hold

BARNINGHAM AND OVINGTON (1)

William H T Salvin (TIA)

No contest

COCKFIELD (2)

Pauline M Charlton (Lab)

John Priestley (Lab)

No contest

COTHERSTONE WITH LARTINGTON (1)

Dreda A R Forster (Ind) 195

Tori Goodall (TIA)95

Majority 100

Result Ind hold

EGGLESTON (1)

Peter L Stubbs (Ind)

No contest

ETHERLEY (3)

Martin J Clark (TIA)382

Frederick A Moore (Lab)167

Paul Ryman (TIA)347

Joseph Smith (Lab)167

Keith W Stansfield (TIA)415

Majority: 248

Result: TIA hold and two TIA gains

EVENWOOD, RAMSHAW & LANDS (3)

Margery Bolden (Lab) 283

Mike English (Ind)243

Raymond Gibson 233

Arnold Smith (Lab)328

Majority: 85

Result: Lab gain, Lab hold and Ind hold

GAINFORD & WINSTON (2)

Jo Fergus (Con)

Ken Hodgson (TIA)

No contest

GRETA (1)

Phillip Hughes (TIA)

No contest

HAMSTERLEY & SOUTH BEDBURN (1)

George M Richardson (Con)

No contest

INGLETON (1)

John M Salter (TIA)

No contest

LYNESACK (2)

Donald Metcalfe (Lab)

Ken Robinson (Lab)

No contest

MIDDLETON-IN-TEESDALE (2)

Richard A Bell (Con)

Richard Betton (TIA)

No contest

ROMALDKIRK (1)

Madeleine Walton (TIA)

No contest

STAINDROP (2)

Ossie Hedley (Ind) 248

Kathleen M Mitchell (TIA) 212

David H Reed (TIA) 311

Majority: 63

Result: Ind hold and TIA hold

STARTFORTH (1)

Keith Watson (TIA)

No contest

STREATLAM & WHORLTON (1)

Tony Cooke (Ind) 192

Michael R Simpson (TIA)140

Majority: 152

Result: Ind gain

SOUTH TYNESIDE COUNCIL

BEACON AND BENTS

Lynne Barber (Green)126

James Hills (BNP)358

Ahmed Khan (Ind)872

Audrey McMillan (Lab)905

Henry Pearce (UK Ind)130

Gordon Robert (Ind)121

Edward Russelll (Con)174

Majority: 33

Result: Lab hold

BIDDICK AND ALL SAINTS

Steve Pattison (Ind)719

Tom Pigott (Lab)844

David Richardson (BNP)147

Christopher Taylor (Con)96

Bill Troupe (Lib Dem)308

Majority: 125

Result: Lab gain

CLEADON PARK

George Elsom (Ind)1094

Anne Walsh (Lab)618

Timothy Forsyth (Con)198

Majority: 476

Result: Ind hold

HARTON

Rob Dix (Lab)1303

Gordon Finch (South Tyneside Prog)1074

Brian Paget (Green)211

Bill Shield (Con)267

Majority: 229

Result: Lab gain

HORSLEY HILL

Louise Clements (Lib Dem)187

Leslie Lovelock (BNP)370

Iain Malcolm (Lab)1358

Mervyn Owen (Ind)636

Patricia Pigott (Con)394

Rachael Taylor (Green)93

Majority: 722

Result: Lab hold

SIMONSIDE AND REKENDYKE

Nader Afshari-Nader (Lib Dem)231

Michael Clare (Lab)1171

Gary Davison (South Tyneside Prog)427

Barbara Surtees (Con)235

Majority: 744

Result: Lab hold

WEST PARK

Marilyn Huartt (Con)211

Doreen Purvis (Lab)618

Marjorie Robinson (South Tyneside Prog)892

Carole Troupe (Lib Dem)270

Majority: 274

Result: Prog hold

WESTOE

Jane Branley (Ind)2065

Anthony Dailly (Con)226

Ken Stephenson (Lab)516

Majority: 1549

Result: Ind hold

WHITELEAS

Robin Anthony Coombes (Ind)1009

Ernest Matthew Gibson (Lab)1449

Majority: 440

Result: Lab hold

BEDE

Anita Daphne Campbell (Ind)624

Michael Daniel Emms (Con)133

Maisie Stewart (Lab)1150

Ann Marie Wilson (Lib Dem) 285

Majority 526

Result: Lab hold

BOLDON COLLIERY

Gerry Brebner (Con) 320

Greenwell Jewitt (Ind)1132

Linda Isabella Waggott (Lab) 1279

Majority: 147

Result: Lab hold

CLEADON AND EAST BOLDON

Joan Atkinson (Lab) 1080

Donald Wood (Con)1988

Majority: 908

Result: Con hold

FELLGATE AND HEDWORTH

Bryan Leonard Atkinson (Green)139

David Fettis (Con)150

Moira Smith (Lab)855

George Russell Waddle (Ind) 1169

Majority: 314

Result: Ind gain

HEBBURN NORTH

Peter McGinley (Lab)847

John Norman McKie (Lib Dem) 910

Kevin Richardson (Con)104

Martin Joseph Vaughan (BNP) 342

Majority: 63

Result: Lib Dem hold

HEBBURN SOUTH

John Dagg Coe (Con) 181

Mac Hardy (Ind)710

Henry Edward McAtominey (Lab) 1347

Billy Robinson (Lib Dem)357

Majority: 637

Result: Lab hold

MONKTON

John Bisset (Socialist GB)78

John Cameron (Con) 217

John Hodgson (Ind)743

Alan Kerr (Lab)863

Caroline McLaughlin (BNP)221

Susan Heather Troupe (Lib Dem) 282

Majority 120

Result:  Lab hold

PRIMROSE

Walter Featherston Armstrong (Con)270

Christopher Michael Haine (Green) 221

Peter Hodgkinson (BNP)504

Barrie Scorer (Lab)1066

Majority: 562

Result: Lab hold

WHITBURN AND MARSDEN

Fiona Anne Milburn (Con) 606

Harry Norman (Ind)883

Sylvia Spraggon (Lab)960

Majority: 77

Result: Lab hold

Journalists

David Whetstone
Culture Editor
Graeme Whitfield
Business Editor
Mark Douglas
Newcastle United Editor
Stuart Rayner
Sports Writer