St Boswell's Christmas Cracker

John Swan Ltd held its second Annual St Boswells Christmas Cracker with a fantastic show of cattle forward

Cows in a field
Cows in a field

St Boswells

December 3

John Swan Ltd held their second annual S Boswells Christmas Cracker’which was sponsored again by the Royal Bank of Scotland.

A fantastic show of cattle was forward which demonstrates the high quality of livestock which is in the Borders, Lothians and Northumberland. The judges were Mr J.Cockburn, Dalkeith, Mr J.Scott, Paisley, Mr G.Newlands, Selkirk and Mr T.Thomson, Lammerview

Overall Champion - Lim.x Heifer from W.B Hamilton & Son, Bee Edge 590kgs 4.00p (£2360.00) sold to John Anderson Butchers, North Berwick.

Reserve Champion A.A.x Heifer from Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton was 590kg 5.10p (£3009.00) sold to John Anderson Butchers, North Berwick

Class 1 – A.A.x Bullock

1st Falsidehill Farms, Falsidehill 550kg 2.70p J.Cockburn & Son, Dalkeith 2nd Falsidehill Farms, Falsidehill 580kgs 3.15p J.Scott Meat (Paisley) 3rd S & J Allen, Longnewton 595kgs 2.62p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose

Class 2 – A.A.x Heifer 1st Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton 590kgs 5.10p J.Anderson (Butchers), North Berwick 2nd M/s Gibson, Willowford 495kgs 3.00p J.Anderson (Butchers), North Berwick 3rd W.B Prentice & Sons, Brockholes 515kgs 2.40p W.P Tulloch, Paisley

Class 3 – Any other Native Sire - Bullock 1st M/s Gibson, Willowford 590kgs 2.45p John Scott Meat (Paisley) 2nd M/s Gibson, Willowford 580kgs 2.60p Ramsay Family Butchers, Gullane

Class 4 – Any other Native Sire - Heifer 1st M/s Gibson, Willowford 690kgs 2.65p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose 2nd M/s Gibson, Willowford 525kgs 2.40p P.R Duff, Wishaw

Class 5 – Cha.x Bullock 1st J.G Grieve, Lee 680kgs 2.72p Foley Bros 2nd J.S Baird & Son, Lurdenlaw 675kgs 2.60p Foley Bros 3rd S & G Sutherland, New Channelkirk 575kgs 2.50p John Scott Meat (Paisley)

Class 6 – Cha.x Heifer 1st Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton 585kgs 2.78p Wishaw Abattoir Ltd 2nd J.S Baird & Son, Lurdenlaw 590kgs 2.65p Hugh Black & Sons, Armadale

Class 7 – Lim.x Bullock 1st W.B Hamilton & Son, Bee Edge 630kg 2.95p W.T.S Forsyth & Sons, Peebles 2nd W.B Hamilton & Son, Bee Edge 585kgs 3.05p W.T.S Forsyth & Sons, Peebles 3rd Firm of Saughland Farm 600kgs 2.65p Wishaw Abattoir

Class 8 – Lim.x Heifer 1st W.B Hamilton & Son, Bee Edge 590kgs 4.00p J.Anderson (Butchers), North Berwick, 2nd S & J Allen, Longnewton 600kgs 3.00p; W.T.S Forsyth & Sons, Peebles

3rd W.B Hamilton & Son, Bee Edge 555kgs 2.80p Hugh Black & Sons, Armadale

Class 9 – Cont.x Bullock (any other sire) 1st W.Fleming, Mosstower 505kgs 2.98p Alex Smith (Butcher) Raeburn Place, Edinburgh 2nd A.R Bell & Son, Kirkton 635kgs 2.68p R & G Moor, Hawick 3rd J.M Strother & Son, Fowberry Moor 560kgs 2.55p Hugh Black & Sons, Armadale

Class 10- Cont.x Heifer (any other sire) 1st J.M Strother & Son, Fowberry Moor 630kgs 2.50p Hugh Black & Sons, Armadale 2nd W.A Hall & Son, New Blainslie 445kgs 2.40p W.P Tulloch, Paisley

Class 11 - Young Farmer Bullock 1st W.B Hamilton & Son, Bee Edge 570kgs 2.82p Hugh Black & Sons, Armadale 2nd Firm of James Tullie, Bowan Hill 580kgs 2.75p W.P Tulloch, Paisley 3rd C.E.B Stewart & Co, Grahamslaw 570kgs 2.60p R & G Moor, Hawick

Class 12 - Young Farmer Heifer 1st Huntington Partnership 470kgs 2.50p Michael Malone of Edinburgh Ltd 2nd Miss Sarah Hodge, Humbie Mill 585kgs 2.68p Hugh Black & Sons, Armadale 3rd J.Connell, Wantonwalls 500kgs 2.50p Michael Malone of Edinburgh Ltd

Class 13 -Pair Native Bred Bullocks 1st M/s Gibson, Willowford 565kgs 2.80p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose M/s Gibson, Willowford 570kgs 2.55p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose

Class 14 -Pair of Native Bred Heifers 1st M/s Gibson, Willowford 520kgs 2.65p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose M/s Gibson, Willowford 555kgs 2.80p M.Baird (Butchers)Ltd, Melrose

2nd M/s Gibson, Willowford 530kgs 2.75p J.Anderson (Butchers), North Berwick M/s Gibson, Willowford 495kgs 2.70p Gosford Bothy Shop, Aberlady

3rd Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton 500kgs 2.50p J.Anderson (Butchers), North Berwick Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton 480kgs 2.70p J.Anderson (Butchers), North Berwick

Class 15 – Best Pair Cont.x Bullocks 1st W.B Hamilton & Son, Bee Edge 610kgs 2.68p Hugh Black & Sons, Armadale W.B Hamilton & Son, Bee Edge 610kgs 2.68p R & G Moor, Hawick 2nd J.S Baird & Son, Lurdenlaw 580kgs 2.55p Michael Malone of Edinburgh Ltd J.S Baird & Son, Lurdenlaw 590kgs 2.52p P.R Duff Ltd, Wishaw

Class 16 – Best Pair Cont.x Heifers 1st W.B Hamilton & Son, Bee Edge 605kgs 2.60p Michael Malone of Edinburgh Ltd W.B Hamilton & Son, Bee Edge 565kgs 2.90p Gosford Bothy Shop, Aberlady 2nd J.M Strother & Son, Fowberry Moor 530kgs 2.40p Linton Butchers, East Linton J.M Strother & Son, Fowberry Moor 515kgs 2.55p Ross Farms & Co Ltd, Wester Middleton 3rd S & J Allen, Longnewton 570kgs 2.42p Hugh Black & Sons, Armadale S & J Allen, Longnewton 620kgs 2.70p Hugh Black & Sons, Armadale

An exceptional Show of 172 Prime Lambs were a credit to local producers, fairly enhancing the reputation of Border lamb and were expertly judged by Mr Ben Gray of Harrogate.

Overall Champion Pen (Beltex.x) £180 ex.R Rennie, Sydenham purchased by M/s J.Scott Meat (Paisley) Reserve Pen (Beltex.x) £150 ex M/s Maxwell, Faughhill purchased by M/s J.Scott Meat (Paisley)

Class 20 - Suff.x 1st J.Anderson, Headshaw £118 W.P Tulloch, Paisley 2nd G.Maxwell, Faughhill £96 West Scottish Lamb 3rd J.Wilkinson, Inchkeith £90

Class 21 – Texel.x 1st A & H.C Smith, Crumhaughhill £140 W.P Tulloch, Paisley 2nd J.P Campbell & Son, Glenrath £92 W.P Tulloch, Paisley 3rd R & T Dun, Gilston £84 Class 22 – Beltex.x

1st CHAMPION PEN – R.Rennie, Sydenham £180 J.Scott Meat (Paisley)

2nd RESERVE CHAMPION – M/s Maxwell, Faughhill £150 J.Scott Meat (Paisley) 3rd J & G Sinclair, Crookston £110

Class 23 – Any other Breed 1st A & J.C Smith, Crumhaughhill £115 Alex Smith (Butcher) Raeburn Place, Edinburgh 2nd R.Powell, Springwood £80 West Scottish Lamb

Class 24 – North Country Cheviot 1st R.Rennie Sydenham (Champion Upland Section) £86 West Scottish Lamb 2nd N.Sandilands, Wester Ulston £88 W.P Tulloch, Paisley 3rd G & F Irving, Whitchesters £80

Class 25- Blackface 1st A & P Glennie, Threeburnford £72 West Scottish Lamb 2nd M/s Sharp, Longcroft £76 Dunbia (Wales) 3rd J.G Grieve, The Lee £78

Class 26 1st Burncastle Farming Co £92 W.P Tulloch, Paisley 2nd J & G Sinclair, Crookston £76 Dunbia (Wales) 3rd C.B Strang Steel, Threepwood £75

Class 27 – Cheviot Mule 1st M.Dun, Gilston £75 West Scottish Lamb 2nd C.Lowrie, Blegbie £76 West Scottish Lamb 3rd N.Sandilands, Wester Ulston £72

Champion Pen Young Farmers (Belt.x) J.Kay, Hartside £120 A.Grieve, Ponteland Reserve Champion Pen (Belt.x) E.Pate, Craigsford Mains £95 J.Scott Meat (Paisley) 3rd (Tex.x) M.Hall, New Blainslie £78

Young Farmer Upland Breeds 1st (N.C.C) J.Gilchrist, Whitchesters £79 W.P Tulloch, Paisley 2nd (Scotch Mule) J.Kay, Hartside £78 W.P Tulloch, Paisley 3rd (Blackface) C.Rogerson, Burncastle £64.

Journalists

David Whetstone
Culture Editor
Graeme Whitfield
Business Editor
Mark Douglas
Newcastle United Editor
Stuart Rayner
Sports Writer