Northumberland County Show: Dairy Cattle Results

The Dairy Cattle results from this year's Northumberland County Show

The Northumberland County Show 2014 at Bywell
The Northumberland County Show 2014 at Bywell

DAIRY CATTLE RESULTS

OVERALL DAIRY CHAMPIONSHIP

Judge – Mr W Taylor, Ainstable, Cumbria

Class 14 Interbreed Dairy Champion

Champion

Hailstone Goldmedal Joy Maid by M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Reserve Champion

Hailstone Bambam Agatha by M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

HOLSTEIN UK

Judge Mr W Taylor, Ainstable, Carlisle, Cumbria

Class 1 Heifer In Calf

No Entries

Class 2 Junior Cow In Calf

No Entries

Class 3 Senior Cow In Calf

No Entries

Class 4 Heifer In Milk

1 M &  D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

2 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

3 P & C A Harrison, Breckney Hill, Newcastle upon Tyne

Class 5 Junior Cow In Milk

1 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

2 S J & R R Brough, Buckabank Farm, Carlisle

3 P & C A Harrison, Breckney Hill, Newcastle upon Tyne

Class 6 Senior Cow In Milk

1 P & C A Harrison, Breckney Hill, Newcastle upon Tyne

2 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Class 7 Pair of Animals

1 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

2 S J & R R Brough, Buckabank Farm, Carlisle

3 P & C A Harrison, Breckney Hill, Newcastle upon Tyne

Breed Champion – Hailstone Goldmedal Joy Maid by M &D Wilson, Ormside Lodge Appleby

Reserve Champion – Hailstone Bambam Agatha by M &D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Best Exhibitor Bred – Hailstone Goldmedal Joy Maid by M &D Wilson, Ormside Lodge Appleby

Best Udder – Hailstone Bambam Agatha by M &D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Junior Champion - Hailstone Bambam Agatha by M &D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Senior Champion - Hailstone Goldmedal Joy Maid by M &D Wilson, Ormside Lodge Appleby

ANY OTHER DAIRY BREED (Not registered or dual registered with Holstein UK)

Judge Mr A Lawson, Largoward, Leven, Fife

Breed Champion

Marleycote Annette by GG Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

Reserve Champion

Stretton Primrose by G &B Stevenson &; Sons, Blue House Farm, Saltburn-by-the-Sea

Class 9 Heifer in Calf

1 Dennis Craig, New Park Farm, Westgate in Weardale

2 Dennis Craig, New Park Farm, Westgate in Weardale

Class 10 Cow In Calf

1 Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

2 D C Sanderson, Thackthwaite Hall, Wigton

Class 11 Heifer In Milk

1 Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

2 D C Sanderson, Thackthwaite Hall, Wigton

Class 12 Cow In Milk

1 GG Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

2 G & B Stevenson &; Sons, Blue House Farm, Saltburn-by-the-Sea

Class 13 Pair of Animals

1 GG Baynes &Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

2 Dennis Craig, New Park Farm, Westgate in Weardale

3 GG Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

DAIRY CALF CLASSES

Judge Mr R Lawrence, Grange Over Sands, Cumbria

SHOWMANSHIP CLASSES

Class 15 Under 12 years on day of show

1 M & D Wilson

2 Connor Baynes

3 Holly Banes

Class 16 12 -17 on day of show

1 M & D Wilson

2 Sophie Bowman

Class 17 18 – 26 years on day of show

1 Joanna Harrison

2 Victoria Harrison

Champion Handler – Joanna Harrison

Reserve Champion Handler – M &; D Wilson

CALF CLASSES

Class 18 Junior Calf born on or after 1 Jan 2014

1 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

2 GG Baynes & Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

3 GG Baynes &;Son, Marley Cote Walls, Slaley, Hexham

Class 19 Intermediate Calf born between 1 Sept and 31 Dec 2013

1 P & C A Harrison, Breckney Hill, East Heddon

2 M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

3 Dennis Craig, New Park Farm, Westgate in Weardale

Class 20 Senior Calf born between 1 April and 31 August 2013

1 P &C A Harrison, Breckney Hill, East Heddon

2 M &D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Champion Calf –Hailstone Tequila Winsome by M & D Wilson, Ormside Lodge, Appleby

Reserve Champion Calf –Chishillways Sid Roma 104 by P &C A Harrison, Breckney Hill, East Heddon

Journalists

David Whetstone
Culture Editor
Graeme Whitfield
Business Editor
Mark Douglas
Newcastle United Editor
Stuart Rayner
Sports Writer