Sheep and equine results from the Northumberland County Show 2015

There was a bumper entry in this year's sheep and equine categories at Monday's Northumberland County Show

Record number of classes and breeds at this years Northumberland County Show

NORTHUMBERLAND COUNTY SHOW SHEEP RESULTS 2015

BLACKFACE

S1 Tup, 2 Shears or Over, Rough

1 A Murray & Sons

2 Mr W I Weatherson

S2 Tup, 1 Year Old, Clipped

1 A Murray & Sons

2 A Murray & Sons

S3 Tup Lamb.

1 A Murray & Sons

2 Mr W I Weatherson

3 GM & C Walton

4 Mr W I Weatherson

S4 Ewe, Rough, Suckling A Lamb

1 GM & C Walton

2 GM & C Walton

3 Mr W I Weatherson

S5 Single Ewe Hogg, Rough

1 GM & C Walton

2 A Murray & Sons

3 Mr W I Weatherson

4 GM & C Walton

S6 Ewe Lamb

1 A Murray & Sons

2 Mr W I Weatherson

3 GM & C Walton

4 A Murray & Sons

S7 Group Of Three Sheep

1 Mr W I Weatherson

2 A Murray & Sons

S Blackface Champion

1 GM & C Walton

2 A Murray & Sons

S Hamish Murray Salver - Champion Group

1 Mr W I Weatherson

SWALEDALE

S8 Tup, Aged

1 J R Dalton

2 K & SM Johnson

S9 Shearling Tup, Rough

1 K & SM Johnson

2 J R Dalton

3 K & SM Johnson

S10 Tup Hogg, Rough

1 J R Dalton

2 J R Dalton

3 K & SM Johnson

S11 Ewe, Rough, Suckling A Lamb

1 J R Dalton

2 K & SM Johnson

S12 Gimmer, Rough, Suckling A Lamb

1 J R Dalton

2 K & SM Johnson

3 J R Dalton

S13 Single Ewe Hogg, Rough

1 J R Dalton

2 J R Dalton

3 K & SM Johnson

4 K & SM Johnson

S Swaledale Champion

1 J R Dalton

2 K & SM Johnson

BLUEFACED LEICESTER

S15 Tup, Aged, Rough

1 T.L.Forster & Son

S16 Tup, 1 Year, Rough

1 Messrs Ridley

2 T L Forster & Son

3 Messrs Ridley

4 T.L.Forster & Son

S17 Tup Lamb

1 Messrs Ridley

2 T.L.Forster & Son

3 Messrs Ridley

S18 Ewe, Rough, Suckling A Lamb

1 Messrs Ridley

S19 Ewe, Hogg, Rough

1 T.L.Forster & Son

2 T L Forster & Son

3 Messrs Ridley

4 Messrs Ridley

S20 Ewe Lamb

1 T.L.Forster & Son

2 Messrs Ridley

3 Messrs Ridley

S21 Group Of Three Sheep

1 Messrs Ridley

2 T.L.Forster & Son

S Breed Champion

1 T.L.Forster & Son

2 Messrs Ridley

S Female Champion

1 T.L.Forster & Son

2 T L Forster & Son

S Male Champion

1 Messrs Ridley

2 T L Forster & Son

NORTH OF ENGLAND MULES

S26 Pair Of Ewe Lambs, Bred Out Of Blackface Ewe

1 RD Archer & Son

2 RD Archer & Son

3 RD Archer & Son

S28 Ewe Lamb Bred Out Of Blackface Ewe

1 RD Archer & Son

2 RD Archer & Son

3 RD Archer & Son

4 RD Archer & Son

S30 Group Of Three Sheep

1 RD Archer & Son

1 RJD & FJ Wilson

2 RJD & FJ Wilson

S Champion

1 RD Archer & Son

2 RD Archer & Son

M.V. ACCREDITED REGISTERED SUFFOLK

S31 Tup, Aged, Clipped

1 Michael Radford & Emma Robinson

2 I Graham Esq

S32 Shearling Tup, Clipped

1 J H C Campbell & Sons

2 Lilburn Estates Farming Partnership

3 Roger Denby

4 Andrew Redpath

S33 Tup Lamb

1 Lilburn Estates Farming Partnership

2 J H C Campbell & Sons

3 Andrew Redpath

4 JR & JA Irving

S34 Gimmer, Clipped

1 Roger Denby

2 H Annett & Sons

3 Lilburn Estates Farming Partnership

4 H Annett & Sons

S35 Ewe, Clipped

1 Lilburn Estates Farming Partnership

2 Mrs Caroline Nelson

3 Stephanie Ryder

4 JR & JA Irving

S36 Ewe Lamb

1 JR & JA Irving

2 Lilburn Estates Farming Partnership

3 Stephanie Ryder

4 Stephanie Ryder

S37 Group of Three Sheep

1 Lilburn Estates Farming Partnership

2 Stephanie Ryder

S Best Opposite Sex To Champion

1 J H C Campbell & Sons

S Breed Champion

1 Lilburn Estates Farming Partnership

S Female Champion

1 Lilburn Estates Farming Partnership

2 JR & JA Irving

S Male Champion

1 J H C Campbell & Sons

2 Lilburn Estates Farming Partnership

S Male Champion

M.V. ACCREDITED TEXEL

S38 Tup, Aged, Clipped

1 Ian F Murray

2 Ian Graham

3 T Nesbitt & Son

S39 Shearling Tup, Clipped

1 Ian F Murray

2 Richard Wilson

3 N R Woodmass

4 Ian F Murray

S40 Tup Lamb

1 Firm Of G Grey

2 J R Wilkinson

3 Messrs G Wilkinson

4 Richard Wilson

S41 Ewe, Clipped, Suckling A Lamb

1 T Nesbitt & Son

2 N R Woodmass

3 Firm Of G Grey

4 J R Wilkinson

S42 Gimmer, Clipped

1 Firm Of G Grey

2 Firm Of G Grey

3 Messrs G Wilkinson

4 Mark C Collins

S43 Ewe Lamb

1 J R Wilkinson

2 J R Wilkinson

3 Firm Of G Grey

4 Messrs G Wilkinson

S44 Group Of Three Sheep

1 Firm Of G Grey

2 Ian F Murray

S Best Opposite Sex To Champion

1 Ian F Murray

S Champion

1 Firm Of G Grey

S Female Champion

1 Firm Of G Grey

2 Messrs G Wilkinson

S Male Champion

1 Ian F Murray

2 Firm Of G Grey

M. V. ACCREDITED CONTINENTAL

S45 Tup, Aged, Clipped

1 Mr H C Jewitt

2 J J Wales

S46 Shearling Tup, Clipped

1 Mr H C Jewitt

2 Mr M K Stobbs

3 H C Jewitt

S47 Tup Lamb

1 Mr H C Jewitt

2 J J Wales

3 H C Jewitt

4 J J Wales

S48 Ewe, Clipped, Suckling A Lamb

1 J J Wales

2 Mr H C Jewitt

3 H C Jewitt

4 Mr M K Stobbs

S49 Gimmer, Clipped

1 Mr H C Jewitt

2 H C Jewitt

3 Mr M K Stobbs

4 R N Howie & Ptns

S50 Ewe Lamb

1 Mr H C Jewitt

2 H C Jewitt

3 J J Wales

4 Mr JW Stables

S51 Group Of Three Sheep

1 Mr H C Jewitt

2 J J Wales

S Champion

1 Mr H C Jewitt

2 H C Jewitt

ZWARTBLES

S52 Old Tup or Shearling

1 Caroline Anderson

2 Alison Agar

3 O Breeze

4 Caroline Anderson

S53 Tup Lamb

1 K&S Cowin

2 Mr & Mrs C. Rae

3 Mr & Mrs C. Rae

4 TW & SP Donnelly

S54 Ewe

1 TW & SP Donnelly

2 T & G Blamire

3 K&S Cowin

4 T & G Blamire

S55 Gimmer

1 TW & SP Donnelly

2 Mr & Mrs C. Rae

3 Mr & Mrs C. Rae

4 T & G Blamire

S56 Ewe Lamb

1 Mr & Mrs C. Rae

2 TW & SP Donnelly

3 K&S Cowin

4 Ailsa Dickinson

S57 Group Of Three Sheep

1 Mr & Mrs C. Rae

2 K&S Cowin

S Champion

1 TW & SP Donnelly

2 Mr & Mrs C. Rae

PEDIGREE NATIVE SHEEP

S58 Shearling or Aged Tup

1 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

2 Miss C A Johnson

3 Mrs Hazel Hindmarch

4 Anita Holmes

S59 Tup Lamb

1 Miss C A Johnson

2 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

3 Mrs Hazel Hindmarch

4 S&JE Fisher & MJ Hogarth

S60 Shearling or Aged Ewe

1 Mrs Hazel Hindmarch

2 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

3 Anita Holmes

4 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

S61 Gimmer Lamb

1 Mrs Hazel Hindmarch

2 Mrs Hazel Hindmarch

3 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

S62 Group Of Three Sheep

1 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

2 Mrs Hazel Hindmarch

S Champion

1 S&JE Fisher & MJ Hoggarth

2 Mrs Hazel Hindmarch

Journalists

David Whetstone
Culture Editor
Graeme Whitfield
Business Editor
Mark Douglas
Newcastle United Editor
Stuart Rayner
Sports Writer